Kosten voor Barendrecht als 'brekende partij'? VVD stelt vragen

13 December 2022, 15:28 uur
Lokaal
mainImage
Cees Schaap.

Het is geen geheim dat de VVD geen voorstander is van de ontvlechting van de BAR, mede vanwege de financiële consequenties die dit gaat hebben voor Barendrecht en de twee andere BAR-deelnemers Ridderkerk en Albrandswaard. Cees Schaap heeft vragen gesteld aan het college van Barendrecht, de initiatiefnemer om de BAR-samenwerking te willen stoppen. Barendrecht wordt door de andere gemeenten gezien als de 'brekende partij' en dat zou betekenen dat Barendrecht de meeste kosten van de ontvlechting voor zijn rekening moet nemen.

Vragen

Kunt u een SWOT-analyse1 presenteren waaruit, bij voorkeur onomstotelijk, blijkt dat de keuze voor het buiten de GR BAR organiseren van het door u gewenste gemeente specifieke karakter voor inwoners, medewerkers en ook financieel beter zou zijn dan het binnen het verband van de GR BAR organiseren daarvan zoals Ridderkerk voor ogen heeft?

Uit het artikel in het AD van 10 december jl. blijkt dat de beide andere BAR- gemeenten wel degelijk van mening zijn dat Barendrecht als “brekende partij” zal worden aangesproken op het betalen van de financiële schade. Dit bovenop de miljoenen euro’s aan kosten die zich sowieso incidenteel, en ook structureel gaan voordoen. Ook de VVD is van oordeel dat de voorgestelde wijzigingen dusdanig ingrijpend van aard zijn, dat met betrekking tot het beperkte resterende gedeelte van de GR BAR (hoewel welllicht nog wel in formele, maar niet meer in materiele zin) kan worden gesproken van de “GR BAR”, zoals deze in 2014 is opgericht.

De reële financiële dreiging van het zijn van de “brekende” gemeente blijkt duidelijk ook uit de standpunten van de beide andere gemeenten in het krantenartikel. Wat rechtvaardigt dat u daar kennelijk anders over oordeelt?
 
Kansen, bedreigingen, sterktes en zwaktes
 
Waarom is daar niet vooraf een degelijk juridisch advies over ingewonnen?

Artikel 27, lid 6 van de Gemeenschappelijke Regeling BAR luidt als volgt: De financiële schade die door de uittreding aan het openbaar lichaam is toegebracht wordt, inclusief de hierdoor ontstane wachtgeldverplichtingen, aan de uittredende gemeente in rekening gebracht. In het kader van de afwikkeling van de financiële gevolgen van de uittreding zal een toewijzing van personeel aan de uittredende deelnemer plaatsvinden en er zal een compensatie verschuldigd zijn voor de overige rechten, verplichtingen en  vermogen, tenzij partijen anders overeenkomen.

Het (zeer beperkte) deel van de GR BAR dat in uw visie na ontvlechting overblijft,  HR en automatisering, past toch beter in een Bedrijfsvoeringsorganisatie (BVO) dan in een Gemeenschappelijke Regeling?
In dat geval is ook in formele zin sprake van uittreding, zoals bedoeld in 27, lid 6 van de Gemeenschappelijke Regeling BAR?
Wat is binnen de GR BAR het personeelsverloop vanaf de laatste Gemeenteraads- verkiezingen?
Hoeveel vacatures zijn er sedert de laatste Gemeenteraadsverkiezingen ontstaan?
Welke functies betreft dit?
En wat is het effect hiervan op de huidige bedrijfsvoering?