Energierekening met zonnepanelen in Barendrecht honderden euro’s hoger

16 September 2026, 16:04 uur
Lokaal
mainImage

Huishoudens met zonnepanelen in Barendrecht en Rotterdam kunnen volgend jaar honderden euro's meer kwijt zijn aan energie. Dat komt vooral door hogere netbeheerkosten en het verdwijnen van de salderingsregeling. Dat blijkt uit berekeningen van onderzoeksplatform Geteld.

Voor een voorbeeldhuishouden in Barendrecht gaat het om een stijging van ongeveer 357 euro per jaar. In Rotterdam komt de toename uit op circa 366 euro. Geteld benadrukt dat het om rekenvoorbeelden gaat en niet om de gemiddelde energierekening van inwoners.

De netkosten stijgen volgens de berekeningen in Barendrecht met ongeveer 133 euro en in Rotterdam met 145 euro per jaar. Tegelijkertijd verdwijnt per 1 januari 2027 de mogelijkheid om opgewekte zonnestroom te salderen met afgenomen elektriciteit.

Een huishouden dat jaarlijks 1940 kilowattuur teruglevert, zou daardoor in het gebruikte rekenvoorbeeld ongeveer 237 euro aan voordeel verliezen. Daar staat een beperkt voordeel door veranderingen in de energiebelasting tegenover.

Volgens Geteld pakt dat belastingvoordeel uit op 13 euro per jaar in Barendrecht en 17 euro in Rotterdam. Dat is onvoldoende om de andere kostenstijgingen te compenseren.

De werkelijke gevolgen kunnen per huishouden sterk verschillen. Onder meer het energiecontract, gas- en stroomverbruik en de hoeveelheid zonnestroom die direct in huis wordt gebruikt, spelen daarbij een rol. Ook zijn de gebruikte netbeheerkosten voor 2027 nog ramingen en geen definitief vastgestelde tarieven.