De bomen op het parkeerterrein aan de Maasstraat maken het onmogelijk om daar 36 flexwoningen neer te zetten. Dat blijkt uit een rapport van Tree-o-logic, een onafhankelijk adviesbureau op het gebied van bomenbeheer. Het rapport, de zogenoemde Bomen Effect Analyse, is opgesteld in opdracht van de gemeente Barendrecht. De vraag aan de bomenexperts was om uit te zoeken hoe aan de Maasstraat 36 flexwoningen in drie lagen gebouwd kunnen met duurzaam behoud van 23 bomen, zonder dat die het risico lopen om af te sterven doordat er bovenop de wortels huizen komen te staan.
Dat lukt niet, geven de deskundigen als antwoord. Het plan dat de gemeente voor ogen had, kan niet zonder dat er nog meer bomen gekapt moeten worden of bomen de kans lopen om het niet te overleven. Alleen als de huizenblokken op een andere plek komen te staan, kan er eventueel gebouwd worden. De gemeente bekijkt nu of zo’n planwijziging mogelijk is. Voor de omwonenden de zoveelste bevestiging dat er geen gedegen onderzoek is gedaan naar deze locatie. De kans dat er een alternatieve opstelling van de twee woonblokken wordt gevonden, is overigens klein.
Het expertisebureau Tree-o-logic beschrijft in zijn rapport zelf een alternatief, waarbij beide woonblokken direct aan de Maasstraat komen te staan, dus zonder groen tussen straat en huizen. Dat idee zal op nog grotere weerstand gaan stuiten - niet alleen bij omwonenden maar ook bij raadsleden - dan het huidige plan voor de flexwoningen nu al doet. De omwonenden van het parkeerterrein aan de Maasstraat zijn in het bezit van het rapport, de leden van de gemeenteraad nog niet. Wethouder Lennart van der Linden laat desgevraagd weten dat hij het rapport tegelijkertijd naar de omwonenden en de raad heeft laten opsturen.
Overigens heeft de gemeente laten weten, dat het rapport nog niet definitief is. Maar, zo vragen de omwonenden zich af, het zal toch niet gebeuren dat Tree-o-logic zijn bevindingen aanpast omdat dat de gemeente beter uitkomt? Overigens wijst het adviesbureau niet alleen op de risico’s voor de wortels als er vlakbij de bomen huizen worden gebouwd. De flexwoningen van het grootste blok zouden zo’n beetje in de kroon van de bomen komen te staan.
''Er zijn dan voortdurend snoeimaatregelen nodig vanwege klachten van bewoners doordat de takken te dichtbij of tegen het gebouw aan groeien. Daarnaast zal het woonblok het grootste deel van het jaar volledig in de schaduw staan vanwege de aanwezige bomen’’, aldus het bomenrapport. Voor het behoud van de bomen adviseert Tree-o-logic een aantal aanpassingen van het plan. Behalve het verplaatsen van de woonblokken is ook een oplossing om niet in drie maar in twee lagen te bouwen. Dat voorkomt conflicten met de kroon van de bomen, en maakt ook minder parkeerplaatsen nodig.
Dat laatste effect telt niet volgens de omwonenden, omdat de gemeente uitgaat van een veel te lage parkeernorm: ook bij een afgeslankt plan is elke parkeerplek ‘op eigen terrein’ hard nodig om elders in Noord 1, met name aan de Scheldestraat, een parkeerchaos te voorkomen. Deze parkeerproblematiek is een van de zorgen van meer dan vijftig omwonenden van het parkeerterrein. Andere bezwaren gaan over verkeers(on)veiligheid, aantasting van flora en fauna en het verder in onbalans raken van de wijk Noord 1, die – blijkt uit onderzoek - nu al te lijden heeft onder overlast en (sociale) onveiligheid.