In heel Nederland is twee minuten stilte gehouden om burgers en militairen te herdenken die sinds het uitbreken van de Tweede Wereldoorlog in oorlogssituaties om het leven zijn gekomen. Dat gebeurde uiteraard ook in Barendrecht met eerder op de avond een bijeenkomst in de Dorpskerk, waar iedereen welkom was en waar onder meer burgemeester Govert Veldhujzen een toespraak hield.
De herdenking ging daarna verder op het Doormanplein, met medewerking van het Veteranen Comité Barendrecht, drie Barendrechtse scoutinggroepen, Harmonievereniging Barendrecht en een trompettist van de harmonievereniging.
Daarna werd er twee minuten stilte gehouden. Vervolgens werden er kransen en bloemen gelegd bij het monument voor de Dorpskerk.

Bij de Nationale Herdenking op de Dam in Amsterdam waren, in het bijzijn van koning Willem-Alexander en koningin Máxima, duizenden mensen aanwezig. Voorafgaand aan de herdenking op de Dam hield schrijver Marcel Möring de 4 mei-voordracht Mens en medemens. Daarin stelde hij dat we een maatschappij kunnen zijn waarin 'de ander' naast en met ons leeft, zonder daarmee onze eigen overtuigingen geweld aan te doen. "Als we een mens tussen medemensen willen zijn moeten we onszelf kunnen voorstellen als de ander", zo klonk het.
Het koningspaar legde namens de Nederlandse bevolking een krans bij het Nationaal Monument. Een militaire trompettist blies de Taptoe, waarna om 20.00 uur twee minuten stilte volgden. De jaarlijkse toespraak was dit jaar van presentatrice Dieuwertje Blok.
Ook op veel andere plekken in het land werden de oorlogsslachtoffers herdacht, zoals in Kamp Amersfoort waar minister Wopke Hoekstra van Buitenlandse zaken sprak, op de Waalsdorpervlakte, bij herinneringscentrum Kamp Westerbork en op de Grebbeberg in Rhenen. Daar waren prinses Margriet, haar man Pieter van Vollenhoven en prins Pieter-Christiaan bij. In Den Haag was een herdenkingsbijeenkomst bij het Internationaal Homomonument en voor kinderen was er een speciale herdenking in Madurodam.