Barendrecht is geen jungle, toch?

29 July 2025, 10:27 uur
Lokaal , Columns
mainImage

Toen ik van 2010 tot 2014 in de gemeenteraad zat voor de VVD, stond er één bezuinigingsvoorstel altijd garant voor discussie: de buitenruimte. Van links tot rechts was er helaas steun voor minder geld naar groen, schoon en onderhoud. VVD, GroenLinks, PVDA, CDA, SGP/Christenunie en D66 stemden er allemaal mee in. Want er moest veel worden bezuinigd. En dan is de buitenruimte vaak een gewillig slachtoffer. De effecten, die merk je namelijk pas een tijdje later.

Zelf heb ik me destijds tegen deze bezuinigingen verzet. Want wie z’n wijk laat verloederen, betaalt uiteindelijk de rekening in leefbaarheid én gevoel van veiligheid. Vorig jaar werd er vanwege financiële tekorten ook op het groenonderhoud bezuinigd. En de gevolgen zie je met dit mooie weer heel duidelijk.

Laatst reed ik door de wijk en waande ik me in een aflevering van Expeditie Robinson. De stoep onzichtbaar onder het onkruid en struiken die zo ontploft waren, dat ze een kruising onveilig maakten. In de Brahmstraat woekert inmiddels zelfs een dusdanig groot onkruidplantsoen, dat de sierstruik van anderhalve meter in het midden zijn hoofd maar net boven water kan houden. De veegauto van de lokale groen aannemer schuifelt ondertussen keurig langs de stoepranden van de straat, maar lijkt allergisch voor parkeerhavens.

Laat duidelijk zijn: Barendrecht ligt er op veel plekken gelukkig nog altijd fantastisch bij. Zeker vergeleken met Rotterdam-Zuid of Zwijndrecht is het hier een verademing. Maar het gaat nu achteruit. Het is net als bij een huis: als je het regelmatig en goed onderhoud, blijft het mooi. Laat je het lopen, dan ben je binnen de kortste keren toe aan groot onderhoud. Het is langer lelijk en kost uiteindelijk meer geld dan het jaarlijks gewoon goed bijhouden.

Nu het kabinet net voordat het klapte weer wat meer geld beschikbaar heeft gesteld voor gemeenten, moet de buitenruimte in Barendrecht weer prioriteit krijgen. Geen nieuwe flitsende bloembakken, maar gewoon dagelijks in de wijken onkruid bestrijden.

Want zeg nou zelf: een schone wijk, is ook welzijn!