BAR-Afvalbeheer moet schadevergoeding betalen aan afvalverwerker AVR

6 October 2026, 13:50 uur
Lokaal
mainImage
D66 Barendrecht
D66-raadslid Marcel van Prehn.

D66 Barendrecht wil in de persoon van raadslid Marcel van Prehn van het college van burgemeester en wethouders weten welke financiële gevolgen een uitspraak van het gerechtshof in Den Haag heeft voor Barendrecht. Het hof heeft overeenkomsten over de verwerking van restafval uit Barendrecht, Albrandswaard en Ridderkerk vernietigd.

De drie gemeenten zijn ieder voor een derde aandeelhouder van NV BAR-Afvalbeheer. Deze organisatie liet het restafval via Irado verwerken bij Afvalsturing Friesland, onderdeel van Omrin. Het hof oordeelde dat bij het gunnen van de opdracht niet aan de voorwaarden voor een uitzondering op de Europese aanbestedingsregels was voldaan.

BAR-Afvalbeheer en Irado moeten gezamenlijk 135.000 euro schadevergoeding betalen aan afvalverwerker AVR. Ook zijn er proceskosten. D66 Barendrecht wil weten welk deel van deze kosten uiteindelijk voor rekening komt van Barendrecht en uit welke middelen dat wordt betaald.

De partij vraagt daarnaast hoe het restafval op korte termijn wordt verwerkt en of inwoners iets van de gevolgen kunnen merken. Ook wil D66 weten of een nieuwe aanbesteding tot hogere verwerkingstarieven en daarmee mogelijk een hogere afvalstoffenheffing leidt.

Verder vraagt de partij welke gevolgen de uitspraak heeft voor de positie van de drie BAR-gemeenten binnen Irado en Omrin en wanneer de gemeenteraad wordt betrokken bij besluiten over de toekomstige afvalverwerking.