Het Nederlandse beleid om roken te ontmoedigen door hoge prijzen zorgt ervoor dat veel rokers zijn overgestapt op buitenlandse of illegale tabak, schrijft De Telegraaf. Daardoor brachten rokers 3 miljard euro minder aan accijns en btw binnen dan wanneer de rookwaar in eigen land was gekocht, stelt de tabakslobby. Deze wijst erop dat de maatschappelijke rekening hoger is doordat een crimineel circuit is ontstaan.
De berekening van de branchevereniging voor de tabaksindustrie (VSK) over de misgelopen miljarden is gebaseerd op langlopende onderzoeken naar het gebruik van buitenlandse en illegale tabak in Nederland.
Deze rapporten van de onderzoeksbureaus WSPM en Kantar wijzen uit dat vorig jaar bijna 45 procent van de in Nederland geconsumeerde sigaretten niet via de Nederlandse markt werd gekocht. Bij shag was dat zelfs bijna 61 procent.
Door: ANP